FABORY M01200.220.0200 Hex Head Cap Screw, M22 x 2.50 Thread Size, Class 8.8, 5PK | CG8CAC 38CJ93
FABORY M01200.220.0200 Hex Head Cap Screw, M22x2.5 Thread Size, Steel, 200 mm Lg., 14 mm Head Ht., Coarse
Item: CG8CACModel: M01200.220.0200Cross Ref: 38CJ93
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Drive Hex
Fastener Length 200 mm
Finish Zinc Plated
Grade Non Graded
Hardness Rockwell C23
Head Height 14 mm
Head Style Hex
Head Type Hex
Head Width 32 mm
Hex Head Cap Screw Type Hex Head Cap Screw
Length 200 mm
Maximum Temperature 302°F
Min. Thread Length 56 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 69 mm
Overall Length 200 mm
Rockwell Hardness Hrc23
Standard DIN 931
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 120350 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 56 mm