FABORY M01071.100.0035 Hex Head Cap Screw, M10 x 1 Thread Size, Class 8.8, 50PK | CG8BXE 38CH78
FABORY M01071.100.0035 Hex Head Cap Screw, M10x1 Thread Size, Steel, 35mm Lg., 6.4mm Head Ht., Class 8.8
Item: CG8BXEModel: M01071.100.0035Cross Ref: 38CH78
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Drive Hex
Fastener Length 35 mm
Hardness Rockwell C22
Head Height 6.4 mm
Head Style Hex
Head Type Hex
Head Width 17 mm
Hex Head Cap Screw Type Hex Head Cap Screw
Length 35 mm
Maximum Temperature 302°F
Min. Thread Length 35 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 35 mm
Overall Length 35 mm
Rockwell Hardness Hrc22
Standard DIN 961
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 116000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 35 mm