FABORY M01030.100.0040 Square Head Bolt, M10 x 1.50 Thread Size, Class 8.8, 50PK | CG8BTQ 38CG95
FABORY M01030.100.0040 Bolt, M10x1.5 Thread Size, Steel, 40 mm Lg., Blk Oxide, Square, Coarse
Item: CG8BTQModel: M01030.100.0040Cross Ref: 38CG95
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Dimensional Standards Din 479
Display Qty 50
Drive Type External Square
Fastener Length 40 mm
Finish Black Oxide
Hardness Rockwell C22
Head Dia. 10 mm
Head Height 10 mm
Head Type Square
Length 40 mm
Minimum Temperature -58°F
Overall Length 40 mm
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 116000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 40 mm