FABORY M01030.100.0016 Square Head Bolt, M10 x 1.50 Thread Size, Class 8.8, 50PK | CG8BTK 38CG90
FABORY M01030.100.0016 Bolt, M10x1.5 Thread Size, Steel, 16 mm Lg., Blk Oxide, Square, Coarse
Item: CG8BTKModel: M01030.100.0016Cross Ref: 38CG90
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Bolt
Class Class 8.8
Dimensional Standards Din 479
Display Qty 50
Drive Type External Square
Fastener Length 16 mm
Finish Black Oxide
Hardness Rockwell C22
Head Dia. 10 mm
Head Height 10 mm
Head Type Square
Length 16 mm
Material Steel
Material Grade/class Class 8
Maximum Temperature 302°F
Minimum Temperature -58°F
Overall Length 16 mm
Proof Load 580 N/sq. mm
Screw Type Square Head Bolt
Standard DIN 479
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 116000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 16 mm