FABORY M01010.240.0150 Hex Head Cap Screw, M24 x 3 Thread Size, Class 8.8, 5PK | CG8BRF 38CG63
FABORY M01010.240.0150 Hex Head Cap Screw, M24x3 Thread Size, Steel, 150mm Lg., 15mm Head Ht., Coarse, FT
Item: CG8BRFModel: M01010.240.0150Cross Ref: 38CG63
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Hex Head Cap Screw
Class Class 8.8
Drive Hex
Fastener Length 150 mm
Finish Black Oxide
Grade Non Graded
Hardness Rockwell C23
Head Height 15 mm
Head Style Hex
Head Type Hex
Head Width 36 mm
Hex Head Cap Screw Type Hex Head Cap Screw
Length 150 mm
Material Steel
Material Grade/class Class 8.8
Maximum Temperature 302°F
Min. Thread Length 150 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 150 mm
Overall Length 150 mm
Rockwell Hardness Hrc23
Standard DIN 933
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 120350 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 150 mm