FABORY M01010.240.0110 Hex Head Cap Screw, M24 x 3 Thread Size, Class 8.8, 5PK | CG8BRD 38CG61
FABORY M01010.240.0110 Hex Head Cap Screw, M24x3 Thread Size, Steel, 110mm Lg., 15mm Head Ht., Coarse, FT
Item: CG8BRDModel: M01010.240.0110Cross Ref: 38CG61
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Drive Hex
Fastener Length 110 mm
Finish Black Oxide
Grade Non Graded
Hardness Rockwell C23
Head Height 15 mm
Head Style Hex
Head Type Hex
Head Width 36 mm
Hex Head Cap Screw Type Hex Head Cap Screw
Length 110 mm
Maximum Temperature 302°F
Min. Thread Length 110 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 110 mm
Overall Length 110 mm
Rockwell Hardness Hrc23
Standard DIN 933
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 120350 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 110 mm