FABORY M01010.240.0130 Hex Head Cap Screw, M24 x 3 Thread Size, Class 8.8, 5PK | CG8BRE 38CG62
FABORY M01010.240.0130 Hex Head Cap Screw, M24x3 Thread Size, Steel, 130mm Lg., 15mm Head Ht., Coarse, FT
Item: CG8BREModel: M01010.240.0130Cross Ref: 38CG62
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Drive Hex
Fastener Length 130 mm
Finish Black Oxide
Grade Non Graded
Hardness Rockwell C23
Head Height 15 mm
Head Style Hex
Head Type Hex
Head Width 36 mm
Hex Head Cap Screw Type Hex Head Cap Screw
Length 130 mm
Maximum Temperature 302°F
Min. Thread Length 130 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 130 mm
Overall Length 130 mm
Rockwell Hardness Hrc23
Standard DIN 933
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 120350 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 130 mm