EXCELON 40402X1.5-10 Tubing, Pvc, Yellow, 2 mm Inside Dia, 5 mm Outside Dia, 10 Ft Overall Length
Item: CP4VFZModel: 40402X1.5-10Cross Ref: 797JV9
7 In Stock
Ships within 2 days via
Product Specifications:
Item Tubing
Application Air, Water
Clarity Opaque
Color Yellow
Fitting Compatibility Barbed
Flexibility Flexible
Hardness Shore A 69
Inside Dia. 2 mm
Length 10 ft.
Material PVC
Outside Dia. 5 mm
Overall Length 10 ft.
Peristaltic Pump Compatible No
Reinforcement Non Reinforced
Standards Reach/Rohs Compliant
Stripe Color No Stripe
Vacuum Not Rated
Vacuum Rated Not Rated For Vacuum
Wall Thickness 1.5 mm