EATON XTCE150GS1A IEC Contactor, 150A, Side-Mounted, 110V 50 Hz, 120 Vac, 60 Hz, 1No-1Nc, 150A, Frame G | BH8XWT
EATON XTCE150GS1A Iec Contactor, Full Voltage, Non-Reversing, 150 1No-1Nc Contact, 3P
Item: BH8XWTModel: XTCE150GS1A
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item IEC Magnetic Contactor
Amps Rating 150A
Coil Voltage 110-120V AC
Contact Configuration 1 NC, 1 NO
Continuous Amps Rating 150A
Frame Size 90 mm
Frequency 50/60 Hz
Frequency Rating 50-60 Hz
Height 1"
Length 1"
Max. Hp Rating 10, 25, 30/ 40, 60, 125, 125 hp (1/3 Phase @ 115, 200, 230/200, 230, 460, 575V)
Width 1"