EATON XTCE095FS1T IEC Contactor, 95A, Side-Mounted, 24 Vac Hz, 1No-1Nc, 95A, Frame F, 90 Mm | BH8XWF
EATON XTCE095FS1T Iec Contactor, Non-Reversing, Full Voltage, 3P, 24 VAC V Coil
Item: BH8XWFModel: XTCE095FS1T
In Stock
Get it by Monday, May 25
Product Specifications:
Item Contactor
Amps Rating 95A
Coil Voltage 24V AC
Contact Configuration 1 NC, 1 NO
Continuous Amps Rating 95A
Frame F
Frame Size 90 mm
Frequency 50-60 Hz
Frequency Rating 50-60 Hz
Height 6.69"
Length 5.59"
Max. Hp Rating 40, 50, 100, 125 hp (3 Phase @ 200, 230, 460, 575V)
Width 3.54"