EATON XTAR065D11N065 Full Voltage Reversing IEC Electronic Motor Starter, 400 VAC | BH8WPW
EATON XTAR065D11N065 Reversing Electronic Motor Starter, 65 A, Top-Mounted, 400 V 50 Hz, D Frame, 50-65 A
Item: BH8WPWModel: XTAR065D11N065
Item Motor Starter
Amps Rating 65A
Auxiliary Contacts Top Mounted
Coil Voltage 400V AC
Contact Configuration 1 NC, 1 NO
Frame D
Frame Size 55 mm
Frequency Rating 50 Hz
Height 8.77"
Length 5 3/4"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 50-65A
Product Datasheet eaton-xtar065d11n065.pdf
Product Name Eaton XT IEC Electronic Motor Starter
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Reversing IEC Starter
Width 4.33"