EATON XTAR065D11N016 Full Voltage Reversing IEC Electronic Motor Starter, 400 VAC | BH8WPM
EATON XTAR065D11N016 Reversing Electronic Motor Starter, 65 A, Top-Mounted, 400 V 50 Hz, D Frame, 12-16 A
Item: BH8WPMModel: XTAR065D11N016
Item Motor Starter
Amps Rating 65A
Auxiliary Contacts Top Mounted
Coil Voltage 400V AC
Contact Configuration 1 NC, 1 NO
Frame D
Frame Size 55 mm
Frequency Rating 50 Hz
Height 5 4/5"
Length 4.61"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)