EATON XTAR065D11G010 Full Voltage Reversing IEC Electronic Motor Starter, 190/220 VAC | BH8WMZ
EATON XTAR065D11G010 Reversing Electronic Motor Starter, 65 A, Top-Mounted, 190-220 V, 50/60 Hz, 55 mm, 6-10 A
Item: BH8WMZModel: XTAR065D11G010
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Amps Rating 65A
Auxiliary Contacts Top Mounted
Coil Voltage 190-220V AC
Contact Configuration 1 NC, 1 NO
Frame D
Frame Size 55 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 5 4/5"
Length 4.61"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)