EATON XTAR065D11G057 Full Voltage Reversing IEC Electronic Motor Starter, 190/220 VAC | BH8WNF
EATON XTAR065D11G057 Reversing Electronic Motor Starter, 65 A, Top-Mounted, 190-220 V, 50/60 Hz, 55 mm, 40-57 A
Item: BH8WNFModel: XTAR065D11G057
Item Motor Starter
Amps Rating 65A
Auxiliary Contacts Top Mounted
Coil Voltage 190-220V AC
Contact Configuration 1 NC, 1 NO
Frame D
Frame Size 55 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 8.77"
Length 5 3/4"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 40-57A
Product Datasheet eaton-xtar065d11g057.pdf
Product Name Eaton XT IEC Electronic Motor Starter
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Reversing IEC Starter
Width 4.33"