EATON XTAR065D11AD016 Full Voltage Reversing IEC Electronic Motor Starter, 120 VDC | BH8WJT
EATON XTAR065D11AD016 Reversing Electronic Motor Starter, 65 A, Top-Mounted, 110-130 Vdc, D Frame, 12-16 A
Item: BH8WJTModel: XTAR065D11AD016
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Item Motor Starter
Amps Rating 65A
Auxiliary Contacts Top Mounted
Coil Voltage 110-130V DC
Contact Configuration 1 NC, 1 NO
Frame D
Frame Size 55 mm
Height 5 4/5"
Length 4.61"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)