EATON XTAR065D11AD057 IEC Starter | BH8WJQ
EATON XTAR065D11AD057 Reversing Electronic Motor Starter, 65 A, Top-Mounted, 110-130 Vdc, D Frame, 40-57 A
Item: BH8WJQModel: XTAR065D11AD057
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Motor Starter
Amps Rating 65A
Auxiliary Contacts Top Mounted
Coil Voltage 110-130V DC
Contact Configuration 1 NC, 1 NO
Frame D
Frame Size 55 mm
Height 8.77"
Length 5 3/4"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 40-57A
Product Datasheet eaton-xtar065d11ad057.pdf
Product Name Eaton XT IEC Electronic Motor Starter
Terminals Screw Terminals
Width 4.33"