EATON XTAR050D11N5E100 Full Voltage Reversing IEC Electronic Motor Starter, 400 VAC | BH8WEC
EATON XTAR050D11N5E100 Reversing Electronic Motor Starter, 50 A, Top-Mounted, 400 V 50 Hz, 55 mm, 20-100 A Xtoe
Item: BH8WECModel: XTAR050D11N5E100
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Motor Starter
Amps Rating 50A
Auxiliary Contacts Top Mounted
Coil Voltage 400V AC
Contact Configuration 1 NC, 1 NO
Frame D
Frame Size 55 mm
Frequency Rating 50 Hz
Height 1 1/5"
Length 2"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)