EATON XTAR050D11N016 IEC Starter | BH8WDY
EATON XTAR050D11N016 Reversing Electronic Motor Starter, 50 A, Top-Mounted, 400 V 50 Hz, D Frame, 12-16 A
Item: BH8WDYModel: XTAR050D11N016
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Motor Starter
Amps Rating 50A
Auxiliary Contacts Top Mounted
Coil Voltage 400V AC
Contact Configuration 1 NC, 1 NO
Frame D
Frame Size 55 mm
Frequency Rating 50 Hz
Height 5 4/5"
Length 4.61"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)