EATON XTAR050D11N057 IEC Starter | BH8WDZ
EATON XTAR050D11N057 Reversing Electronic Motor Starter, 50 A, Top-Mounted, 400 V 50 Hz, D Frame, 40-57 A
Item: BH8WDZModel: XTAR050D11N057
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Motor Starter
Amps Rating 50A
Auxiliary Contacts Top Mounted
Coil Voltage 400V AC
Contact Configuration 1 NC, 1 NO
Frame D
Frame Size 55 mm
Frequency Rating 50 Hz
Height 8.77"
Length 5 3/4"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 40-57A
Product Datasheet eaton-xtae025c01t5e020.pdf
Product Name Eaton XT IEC Electronic Motor Starter
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Reversing IEC Starter
Width 4.33"