EATON XTAR040D11WD5E100 Full Voltage Reversing IEC Electronic Motor Starter, 48 VDC | BH8VYV
EATON XTAR040D11WD5E100 Reversing Electronic Motor Starter, 40 A, Side-Mounted, 48-60 Vdc, 55 mm, 20-100 A Xtoe
Item: BH8VYVModel: XTAR040D11WD5E100
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Amps Rating 40A
Auxiliary Contacts Side Mounted
Coil Voltage 48-60V DC
Contact Configuration 1 NC, 1 NO
Frame D
Frame Size 55 mm
Height 1 1/5"
Length 2"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 20-100A
Overload Relay Type XTOE
Product Datasheet eaton-xtar040d11wd5e100.pdf
Product Name Eaton XT IEC Electronic Motor Starter
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Reversing IEC Starter
Width 1"