EATON XTAR040D11WD016 IEC Starter | BH8VYF
EATON XTAR040D11WD016 Reversing Electronic Motor Starter, 40 A, Top-Mounted, 48-60 Vdc, D Frame, 55 mm, 12-16 A
Item: BH8VYFModel: XTAR040D11WD016
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Amps Rating 40A
Auxiliary Contacts Top Mounted
Coil Voltage 48-60V DC
Contact Configuration 1 NC, 1 NO
Frame D
Frame Size 55 mm
Height 8.77"
Length 5 3/4"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 12-16A
Product Datasheet eaton-xtar040d11wd016.pdf
Product Name Eaton XT IEC Electronic Motor Starter
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Reversing IEC Starter
Width 4.33"