EATON XTAR025C21C024 Reversing Electronic Motor Starter, 25 A, 415-480 V, 50/60 Hz, 2No-2No, C Frame, 16-24 A
Item: BH8TUDModel: XTAR025C21C024
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Amps Rating 25A
Coil Voltage 415-480V AC
Contact Configuration 2 NO, 2 NO
Frame C
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 8.77"
Length 5 3/4"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 16-24A
Product Datasheet eaton-xtar025c21c024.pdf
Product Name Eaton XT IEC Electronic Motor Starter
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Reversing IEC Starter
Width 4.33"