EATON XTAE170G00C125 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 415/480 VAC | BH8NMN
EATON XTAE170G00C125 Electronic Motor Starter, 170 A, 415 V 50 Hz, 480 V 60 Hz, G Frame, 90 mm, 95-125 A
Item: BH8NMNModel: XTAE170G00C125
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Amps Rating 170A
Coil Voltage 415-480V AC
Contact Configuration 0 NO, 0 NC
Frame G
Frame Size 90 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 7"
Length 12"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)