EATON XTAE150G00W175 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 42/48 VAC | BH8NJY
EATON XTAE150G00W175 Electronic Motor Starter, 150 A, 42 V 50 Hz, 48 V 60 Hz, G Frame, 90 mm, 145-175 A
Item: BH8NJYModel: XTAE150G00W175
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Item Motor Starter
Amps Rating 150A
Coil Voltage 42V AC
Contact Configuration 0 NO, 0 NC
Frame G
Frame Size 90 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 7"
Length 12"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)