EATON XTAR012B21C5E020 Reversing Electronic Motor Starter, 12 A, 415-480 V, 50/60 Hz, B Frame, 45 mm, 4-20 A Xtoe
Item: BH8QPQModel: XTAR012B21C5E020
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Motor Starter
Amps Rating 12A
Coil Voltage 415-480V AC
Contact Configuration 2 NO, 2 NO
Frame B
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 9.38"
Length 5 3/4"
Overload Range 4-20A
Overload Relay Type XTOE
Product Datasheet eaton-xtae025c01t5e020.pdf
Product Name Eaton XT IEC Electronic Motor Starter
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Reversing IEC Starter
Width 6.31"