EATON XTAE170G00W035 IEC Starter | BH8NPK
EATON XTAE170G00W035 Electronic Motor Starter, 170 A, 42 V 50 Hz, 48 V 60 Hz, 0No-0Nc, G Frame, 90 mm, 25-35 A
Item: BH8NPKModel: XTAE170G00W035
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Motor Starter
Amps Rating 170A
Coil Voltage 42V AC
Contact Configuration 0 NO, 0 NC
Frame G
Frame Size 90 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 7"
Length 12"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)