EATON XTAE150GS1T050 IEC Starter | BH8NLL
EATON XTAE150GS1T050 Electronic Motor Starter, 150 A, Side-Mounted, 24 V 50/60 Hz, G Frame, 90 mm, 35-50 A
Item: BH8NLLModel: XTAE150GS1T050
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Amps Rating 150A
Auxiliary Contacts Side Mounted
Coil Voltage 24V AC
Contact Configuration 1 NC, 1 NO
Frame G
Frame Size 90 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 7"
Length 12"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)