EATON XTAE065D00B010 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 220/240 VAC | BH8MJX
EATON XTAE065D00B010 Electronic Motor Starter, 65 A, 220 V 50 Hz, 240 V 60 Hz, 0No-0Nc, D Frame, 55 mm, 6-10 A
Item: BH8MJXModel: XTAE065D00B010
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Motor Starter
Amps Rating 65A
Coil Voltage 220-240V AC
Contact Configuration 0 NO, 0 NC
Frame D
Frame Size 55 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 7"
Length 12"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)