EATON XTAE150G00TD050 IEC Starter | BH8NJV
EATON XTAE150G00TD050 Non-Reversing Electronic Motor Starter, 150 A, 24-27 Vdc, G Frame, 90 mm, 35-50 A
Item: BH8NJVModel: XTAE150G00TD050
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Amps Rating 150A
Coil Voltage 24-27V DC
Contact Configuration 0 NO, 0 NC
Frame G
Frame Size 90 mm
Height 7"
Length 12"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)