EATON XTAE050D00Y3E045 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 48 VAC | BH8MGJ
EATON XTAE050D00Y3E045 Electronic Motor Starter, 50 A, 48 V 50 Hz, 0No-0Nc, D Frame, 55 mm, 9-45 A C396
Item: BH8MGJModel: XTAE050D00Y3E045
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Amps Rating 50A
Coil Voltage 48V AC
Contact Configuration 0 NO, 0 NC
Frame D
Frame Size 55 mm
Frequency Rating 50 Hz
Height 9 3/4"
Length 7 1/8"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 9-45A
Overload Relay Type C396
Product Datasheet eaton-xtae050d00y3e045.pdf
Product Name Eaton XT IEC Electronic Motor Starter
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Non-reversing IEC Starter
Width 4.938"