EATON XTAE115G00B175 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 220/240 VAC | BH8NDU
EATON XTAE115G00B175 Electronic Motor Starter, 115 A, 220 V 50 Hz, 240 V 60 Hz, G Frame, 90 mm, 145-175 A
Item: BH8NDUModel: XTAE115G00B175
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Motor Starter
Amps Rating 115A
Coil Voltage 220-240V AC
Contact Configuration 0 NO, 0 NC
Frame G
Frame Size 90 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 7"
Length 12"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)