EATON XTAE050D00N016 IEC Starter | BH8MCT
EATON XTAE050D00N016 Electronic Motor Starter, 50 A, 400 V 50 Hz, 0No-0Nc, D Frame, 55 mm, 12-16 A
Item: BH8MCTModel: XTAE050D00N016
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Item Motor Starter
Amps Rating 50A
Coil Voltage 400V AC
Contact Configuration 0 NO, 0 NC
Frame D
Frame Size 55 mm
Frequency Rating 50 Hz
Height 7"
Length 12"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)