EATON XTAE032C10P1P6 IEC Starter | BH8LGG
EATON XTAE032C10P1P6 Non-Reversing Electronic Motor Starter, 32 A, 380 V 60 Hz, 1No, C Frame, 45 mm, 1.0-1.6 A
Item: BH8LGGModel: XTAE032C10P1P6
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Item Motor Starter
Amps Rating 32A
Coil Voltage 380V AC
Contact Configuration 1 NO
Frame C
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 60 Hz
Height 5.37"
Length 5 1/2"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 1-1.6A
Product Datasheet eaton-xtae032c10p1p6.pdf
Product Name Eaton XT IEC Electronic Motor Starter
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Non-reversing IEC Starter
Width 4.15"