EATON XTAE032C10G3E002 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 190/220 VAC | BH8LCX
EATON XTAE032C10G3E002 Electronic Motor Starter, 32 A, 190-220 V, 50/60 Hz, 1No, C Frame, 45 mm, 0.4-2.0 A C396
Item: BH8LCXModel: XTAE032C10G3E002
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Motor Starter
Amps Rating 32A
Coil Voltage 190-220V AC
Contact Configuration 1 NO
Frame C
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 8"
Length 5 7/8"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)