EATON XTAE032C10BP60 IEC Starter | BH8KZQ
EATON XTAE032C10BP60 Electronic Motor Starter, 32 A, 220 V 50 Hz, 240 V 60 Hz, 1No, C Frame, 45 mm, 0.4-0.6 A
Item: BH8KZQModel: XTAE032C10BP60
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Motor Starter
Amps Rating 32A
Coil Voltage 220-240V AC
Contact Configuration 1 NO
Frame C
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 5.37"
Length 5 1/2"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 0.4-0.6A
Product Datasheet eaton-xtae032c10bp60.pdf
Product Name Eaton XT IEC Electronic Motor Starter
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Non-reversing IEC Starter
Width 4.15"