EATON XTAE025C10U1P6 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 24 VAC | BH8JXY
EATON XTAE025C10U1P6 Non-Reversing Electronic Motor Starter, 25 A, 24 V 50 Hz, 1No, C Frame, 45 mm, 1.0-1.6 A
Item: BH8JXYModel: XTAE025C10U1P6
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Coil Voltage 24V AC
Contact Configuration 1 NO
Frame C
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50 Hz
Height 5.37"
Length 5 1/2"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 1-1.6A
Product Datasheet eaton-xtae025c10u1p6.pdf
Width 4.15"