EATON XTAE025C10U001 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 24 VAC | BH8JXQ
EATON XTAE025C10U001 Non-Reversing Electronic Motor Starter, 25 A, 24 V 50 Hz, 1No, C Frame, 45 mm, 0.6-1 A
Item: BH8JXQModel: XTAE025C10U001
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Motor Starter
Amps Rating 25A
Coil Voltage 24V AC
Contact Configuration 1 NO
Frame C
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50 Hz
Height 5.37"
Length 5 1/2"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 0.6-1A
Product Datasheet eaton-xtae025c10u001.pdf
Width 4.15"