EATON XTAE025C10TDP60 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 24 VDC | BH8JXN
EATON XTAE025C10TDP60 Non-Reversing Electronic Motor Starter, 25 A, 24-27 Vdc, 1No, C Frame, 45 mm, 0.4-0.6 A
Item: BH8JXNModel: XTAE025C10TDP60
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Item Motor Starter
Amps Rating 25A
Coil Voltage 24-27V DC
Contact Configuration 1 NO
Frame C
Frame Size 45 mm
Height 5.37"
Length 5 1/2"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 0.4-0.6A
Product Datasheet eaton-xtae025c10tdp60.pdf
Width 4.15"