EATON XTAE025C10TDP40 IEC Starter | BH8JXF
EATON XTAE025C10TDP40 Non-Reversing Electronic Motor Starter, 25 A, 24-27 Vdc, 1No, C Frame, 45 mm, 0.24-0.40 A
Item: BH8JXFModel: XTAE025C10TDP40
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Amps Rating 25A
Coil Voltage 24-27V DC
Contact Configuration 1 NO
Frame C
Frame Size 45 mm
Height 5.37"
Length 5 1/2"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 0.24-0.4A
Product Datasheet eaton-xtae025c10tdp40.pdf
Width 4.15"