EATON XTAE025C10TD004 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 24 VDC | BH8JWV
EATON XTAE025C10TD004 Non-Reversing Electronic Motor Starter, 25 A, 24-27 Vdc, 1No, C Frame, 45 mm, 2.4-4 A
Item: BH8JWVModel: XTAE025C10TD004
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Amps Rating 25A
Coil Voltage 24-27V DC
Contact Configuration 1 NO
Frame C
Frame Size 45 mm
Height 5.37"
Length 5 1/2"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 2.4-4A
Product Datasheet eaton-xtae025c10td004.pdf
Width 4.15"