EATON XTAE025C01R3E002 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 12 VAC | BH8HZC
EATON XTAE025C01R3E002 Electronic Motor Starter, 25 A, 12 V 50/60 Hz, 1Nc, C Frame, 45 mm, 0.4-2.0 A C396
Item: BH8HZCModel: XTAE025C01R3E002
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Amps Rating 25A
Coil Voltage 12V AC
Contact Configuration 1 NC
Frame C
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 8"
Length 5 7/8"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)