EATON XTAE025C01R010 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 12 VAC | BH8HZD
EATON XTAE025C01R010 Non-Reversing Electronic Motor Starter, 25 A, 12 V 50/60 Hz, 1Nc, C Frame, 45 mm, 6-10 A
Item: BH8HZDModel: XTAE025C01R010
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Amps Rating 25A
Coil Voltage 12V AC
Contact Configuration 1 NC
Frame C
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 5.37"
Length 5 1/2"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)