EATON XTAE025C01R016 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 12 VAC | BH8HZB
EATON XTAE025C01R016 Non-Reversing Electronic Motor Starter, 25 A, 12 V 50/60 Hz, 1Nc, C Frame, 45 mm, 12-16 A
Item: BH8HZBModel: XTAE025C01R016
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Amps Rating 25A
Coil Voltage 12V AC
Contact Configuration 1 NC
Frame C
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 5.37"
Length 5 1/2"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 12-16A
Product Datasheet eaton-xtae025c01r016.pdf
Product Name Eaton XT IEC Electronic Motor Starter
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Non-reversing IEC Starter
Width 1.38"