EATON XTAE018C01TD004 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 24 VDC | BH8GPK
EATON XTAE018C01TD004 Non-Reversing Electronic Motor Starter, 18 A, 24-27 Vdc, 1Nc, C Frame, 45 mm, 2.4-4 A
Item: BH8GPKModel: XTAE018C01TD004
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Motor Starter
Amps Rating 18A
Coil Voltage 24-27V DC
Contact Configuration 1 NC
Frame C
Frame Size 45 mm
Height 5.37"
Length 5 1/2"
Overload Range 2.4-4A
Product Datasheet eaton-xtae018c01td004.pdf
Product Name Eaton XT IEC Electronic Motor Starter
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Non-reversing IEC Starter
Width 1.38"