EATON XTAE018C01T010 IEC Starter | BH8GNK
EATON XTAE018C01T010 Non-Reversing Electronic Motor Starter, 18 A, 24 V 50/60 Hz, 1Nc, C Frame, 45 mm, 6-10 A
Item: BH8GNKModel: XTAE018C01T010
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Item Motor Starter
Amps Rating 18A
Coil Voltage 24V AC
Contact Configuration 1 NC
Frame C
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 5.37"
Length 5 1/2"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 6-10A
Product Datasheet eaton-xtae018c01t010.pdf
Product Name Eaton XT IEC Electronic Motor Starter
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Non-reversing IEC Starter
Width 1.38"