EATON XTAE018C01T5E020 IEC Starter | BH8GNV
EATON XTAE018C01T5E020 Electronic Motor Starter, 18 A, 24 V 50/60 Hz, 1Nc, C Frame, 45 mm, 4-20 A Xtoe
Item: BH8GNVModel: XTAE018C01T5E020
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Motor Starter
Amps Rating 18A
Coil Voltage 24V AC
Contact Configuration 1 NC
Frame C
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 5.37"
Length 5 1/2"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 4-20A
Overload Relay Type XTOE
Product Datasheet eaton-xtae018c01t5e020.pdf
Product Name Eaton XT IEC Electronic Motor Starter
Type Full Voltage Non-reversing IEC Starter
Width 1.38"