EATON XTAE018C01B1P6 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 220/240 VAC | BH8GCV
EATON XTAE018C01B1P6 Electronic Motor Starter, 18 A, 220 V 50 Hz, 240 V 60 Hz, 1Nc, C Frame, 45 mm, 1.0-1.6 A
Item: BH8GCVModel: XTAE018C01B1P6
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Motor Starter
Amps Rating 18A
Coil Voltage 220-240V AC
Contact Configuration 1 NC
Frame C
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 5.37"
Length 5 1/2"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 1-1.6A
Product Datasheet eaton-xtae018c01b1p6.pdf
Product Name Eaton XT IEC Electronic Motor Starter
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Non-reversing IEC Starter
Width 1.38"