EATON XTAE150G00AD3E150 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 120 VDC | BH8NHH
EATON XTAE150G00AD3E150 Electronic Motor Starter, 150 A, 110-130 Vdc, 0No-0Nc, G Frame, 90 mm, 30-150 A C396
Item: BH8NHHModel: XTAE150G00AD3E150
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Amps Rating 150A
Coil Voltage 110-130V DC
Contact Configuration 0 NO, 0 NC
Frame G
Frame Size 90 mm
Height 7"
Length 12"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)