EATON XTAE018C01AD3EP05 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 120 VDC | BH8GBY
EATON XTAE018C01AD3EP05 Electronic Motor Starter, 18 A, 110-130 Vdc, 1Nc, C Frame, 45 mm, 0.1-0.5 A C396
Item: BH8GBYModel: XTAE018C01AD3EP05
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Motor Starter
Amps Rating 18A
Coil Voltage 110-130V DC
Contact Configuration 1 NC
Frame C
Frame Size 45 mm
Height 8"
Length 5 7/8"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)