EATON XTAE115GS1T5E100 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 208 VAC | BH8NGL
EATON XTAE115GS1T5E100 Electronic Motor Starter, 115 A, Side-Mounted, 24 V 50/60 Hz, G Frame, 20-100 A Xtoe
Item: BH8NGLModel: XTAE115GS1T5E100
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Item Motor Starter
Amps Rating 115A
Auxiliary Contacts Side Mounted
Coil Voltage 24V AC
Contact Configuration 1 NC, 1 NO
Frame G
Frame Size 90 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 7"
Length 12"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)